Senat ustanowił rok 2020 „Rokiem Zaślubin Polski z morzem w Pucku”. 10 lutego 1920 roku generał Józef Haller wrzucił do wód Zatoki Puckiej obrączkę, symbolicznie łącząc II RP z morzem. Wydarzenie to wpłynęło na kształt niepodległej Polski. Władysławowo szczególnie zapisało się na kartach historii w związku z wydarzeniami z 1920 roku. Dzień po akcie zaślubin w Pucku, Błękitny Generał przybył do Wielkiej Wsi i odbył pierwszy morski rejs pod biało-czerwoną banderą. Ten fakt do tej pory napawa dumą mieszkańców naszego regionu.
We Władysławowie 9 lutego 2020 roku miał miejsce pierwszy z trzech zaplanowanych dni obchodów 100. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. O godzinie 11:00 tradycyjnie odbyła się uroczysta msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z udziałem władz, wojska, przedstawicieli samorządów, instytucji, stowarzyszeń, związków oraz uczniów szkół z terenu gminy. Po mszy uczestnicy przemaszerowali przy akompaniamencie Miejsko-Parafialnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Władysławowa pod pomniki Antoniego Abrahama oraz Generała Józefa Hallera, gdzie złożyli kwiaty oraz wysłuchali okolicznościowego przemówienia Burmistrza Władysławowa. Włodarz w swoim wystąpieniu podkreślał jak ważną rolę dla Polski, a przede wszystkim dla lokalnej społeczności odegrały wydarzenia sprzed 100 lat.
Z okazji tak ważnej i znaczącej rocznicy Pomorze odwiedził Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. 10 lutego Prezydent spotkał się najpierw z mieszkańcami Pucka, następnie przyjechał do Władysławowa, gdzie złożył kwiaty pod pomnikami Generała Józefa Hallera oraz Antoniego Abrahama. Odwiedził również „Hallerówkę” – oddział Muzeum Ziemi Puckiej, drewnianą willę wybudowaną w 1924 r. należącą niegdyś do gen. Józefa Hallera oraz jego rodziny. Pod pomnikiem Generała Hallera we Władysławowie w swoim przemówieniu podkreślał znaczenie długiej walki pokoleń Kaszubów o polską tożsamość.
11 lutego odbyła się rekonstrukcja wydarzeń sprzed dokładnie 100 lat. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że inscenizację przygotowali sami Mieszkańcy, a nawet przodkowie osób, które uczestniczyły w historycznym rejsie z Generałem Hallerem w Wielkiej Wsi.
Inicjatywa zrodziła się ponad pół roku temu na spotkaniu Zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Władysława. I tak działacze Stowarzyszeń Rozwoju Szotlandu, Rozwoju Władysławowa, Zarządy Osiedli Żwirowa i Hallerowo oraz Panie Bogumiła Ceynowa-Kasprzyk, Grażyna Szymańska i Małgorzata Parylak, a także Pan Mirosław Kuklik – Dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej wraz z Dariuszem Sańko wspólnie dopracowywali scenariusz inscenizacji.
Wyrazy uznania i podziękowania należą się wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia, którzy poświęcili swój czas i serce po to, aby nie zatarła się pamięć o tych ważnych, symbolicznych wydarzeniach. Są to m.in.:
W imieniu Mieszkańców Władysławowa została odsłonięta tablica, która upamiętnia pierwszy morski rejs Generała Józefa Hallera kutrem Gwiazda Morza pod biało-czerwoną banderą. Pomysłodawcą tablicy był Piotr Dettlaff, a jej treść opracowano podczas spotkań grupy organizacyjnej. Kamień z tablicą można oglądać przy ulicy Hryniewieckiego przy Kapitanacie Portu.
W tym uroczystym dniu udział wzięli również uczniowie szkół z terenu Gminy Władysławowo, którzy złożyli przysięgę Morzu Bałtyckiemu. Ślubowali, że jako młodzi mieszkańcy Gminy Władysławowo wezmą pełną odpowiedzialność za nasze polskie morze, o które przez wieki walczyli nasi przodkowie i przysięgali dbać o nie, abyśmy mogli z nim jak najdłużej mądrze współistnieć. Oprócz tego uczniowie przygotowali wcześniej transparenty z ekologicznymi hasłami, które miały zwiększyć świadomość dotyczącą zanieczyszczania wód Bałtyku. Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry dostarczyła ulotki i foldery, w których można było przeczytać o konkretnych sposobach na zmniejszenie zużycia plastiku w naszym codziennym życiu.
Na tę okoliczność Urząd Miejski we Władysławowie wydał okazjonalną gazetę „Kurier Wielkiej Wsi”, która rozdawana była podczas inscenizacji. „Kurier Wielkiej Wsi” zawiera oryginalne teksty i artykuły z gazet z tamtego okresu. Dzięki tej unikatowej publikacji mieszkańcy mogli jeszcze bardziej poczuć klimat sprzed 100 lat, ponieważ oprócz treści historycznych można w niej przeczytać również o życiu codziennym ówczesnych Kaszubów.
Po inscenizacji młodzież udała się do Zespołu Szkół nr 1 we Władysławowie, gdzie zaprezentowała swoje programy na temat wydarzeń z tamtego okresu. Ponadto rozstrzygnięto okolicznościowy konkurs literacki i plastyczny ogłoszony przez Miejską Bibliotekę Publiczną we Władysławowie.
Na koniec każdy uczeń, który uczestniczył tego dnia w uroczystości, otrzymał specjalnie zaprojektowany zeszyt do historii, na okładce którego widnieje zdjęcie wykonane podczas wizyty Generała Józefa Hallera 11 lutego 1920 roku w Wielkiej Wsi, a na odwrocie opis tego wydarzenia.
Wieczorem mieszkańcy zostali zaproszeni na program słowno-muzyczny pt. „Morze, nasze morze”, przygotowany przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół nr 1. Program został odebrany przez widzów z wielkim entuzjazmem. Nie obyło się bez łez wzruszenia, wybuchów śmiechu oraz serdecznych podziękowań dla wszystkich twórców.
źródło: fot. wladyslawowo.pl