Półwysep Helski, Zatoka Pucka i Wybrzeże Gdańskie

← Nadmorskie Wiadomości

WIADOMOŚCI Z POLSKIEGO WYBRZEŻA - Półwysep Helski, Władysławowo, Puck, Trójmiasto i okolice
Kalendarz Imprez i WydarzeńPokoje Gościnne Monika we WładysławowieSalon kosmetyczny Venus

Władysławowo: 98. rocznica Zaślubin Polski z Morzem

2018-02-15 Władysławowo

11 lutego we Władysławowie odbyły się obchody 98. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. WNMP, po której zebrani przeszli pod pomniki Antoniego Abrahama i gen. Józefa Hallera.

Uczestnicy obchodów po uroczystej mszy świętej, którą uświetnił chór parafialny, przeszli w szyku, na czele którego stanęli żołnierze z 43. Batalionu Saperów z Rozewia oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Władysławowa, pod pomnik Antoniego Abrahama. Tam orkiestra odegrała hymn kaszubski, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Następnie zebrani udali się pod pomnik błękitnego generała Józefa Hallera, gdzie odegrano Mazurka Dąbrowskiego. W tym miejscu głos zabrał Burmistrz Władysławowa Roman Kużel, który parafrazując powiedzenie kaszubskiego poety Hieronima Derdowskiego powiedział: „Nie ma Morza bez Polski, a Polski bez dostępu do Morza Bałtyckiego”. To nasze wspólne dobro, z którego korzystamy przez cały rok, a szczególnie latem, kiedy kwitnie ruch turystyczny. Pamiętajmy o tym, doceniając poświęcenie rodaków, walczących o ten bezcenny skarb. Następnie przedstawiciel 43. Batalionu Saperów z Rozewia odczytał Apel Pamięci Oręża Polskiego, po którym żołnierze oddali salwę honorową, a delegacje ponownie złożyły wiązanki kwiatów.

Dziękujemy za udział w uroczystościach: dowództwu Garnizonu Władysławowo, władzom kościelnym, zarządom osiedli i radom sołeckim, Miejskiej Orkiestrze Dętej z Władysławowa, organizacjom, przedsiębiorstwom, instytucjom, młodzieży szkolnej, harcerzom i wszystkim pozostałym za obecność na obchodach 98. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem.

źródło: fot. wladyslawowo.pl

 
Nordi.pl | wykonanie: StudioFX.biz
© 2019 Polwysep.pl | Kontakt