Półwysep Helski, Zatoka Pucka i Wybrzeże Gdańskie

← Nadmorskie Wiadomości

WIADOMOŚCI Z POLSKIEGO WYBRZEŻA - Półwysep Helski, Władysławowo, Puck, Trójmiasto i okolice
Kalendarz Imprez na Lato 2018 nad Polskim morzemSalon kosmetyczny Venus

Festyn Folklorystyczny "Figle Gnieżdżewskich Gburów" 2017

2017-08-11 Gnieżdżewo

Dnia 05 sierpnia 2017 roku o godz.16,00 w Gnieżdżewie odbył się X festyn folklorystyczny pn.„Figle Gnieżdżewskich Gburów”. Organizatorami imprezy byli: Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck , Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Pucku, Sołtys, Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich, kabaret „Belôk” i Ochotnicza Straż Pożarna w Gnieżdżewie. 

Imprezę przeprowadzono  nad nowo zmodernizowanym stawem wiejskim. Przy licznie zebranej publiczności, miejscowy zespół folklorystyczny przedstawił widowisko plenerowe  „Topienie Wegorza” – legendy gnieżdżewskiej, ukazanej w pierwszej  książce kaszubskiej po pierwszej wojnie światowej (1920 rok) „Figle Gnieżdżewskich Gburów” według Jana Patoka – folklorysty ze Strzelna. Gości powitał Zbigniew Jagiellak – sołtys wsi. Autorka scenariusza i reżyser widowiska Dorota Maschotta przedstawiła „wprowadzenie” do inscenizacji. Widowisko  kończy się skazaniem złowionego węgorza na śmierć, poprzez… utopienie w pobliskiej rzece Płutnica.  Winowajca, zdaniem ówczesnych gnieżdżewian pożarł wszystkie zakupione śledzie w stawie.

Po występie,  ruszył orszak  dookoła stawu z węgorzem osadzonym w beczce i orkiestrą dętą ze Strzelna, która jak zwykle nadawała ton emocjonalny uroczystości. „Topienie węgorza” tradycyjnie odbyło się na oczach ludzi w basenie przed estradą.

Konferansjerkę imprezy prowadzili: Wiesława Roszman-Selin i Józef Roszman.

Wśród zaproszonych gości byli: Tadeusz Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck, Anna Pomieczyńska– Przewodnicząca Rady Gminy Puck i Jan Dettlaff – dyrektor OKSiT w Gminie Puck. 

W części artystycznej wystąpiła orkiestra dęta ze Strzelna, zespół wokalno-instrumentalny Koła Seniora w Gnieżdżewie i kaszubski zespół „Koleczkowianie” z Koleczkowa.
 
Organizatorzy, zgodnie z tradycją, przygotowali dla pań z KGW konkurs o tematyce rybnej. Tym razem, na najlepszą zupę rybną. Do konkursu przystąpiły kobiety z Darzlubia, Leśniewa, Smolna, Mieroszyna i Łebcza. Wszystkie zupy zostały ocenione na równorzędnie.
 
Na stoiskach było „dla każdego coś miłego”. Panie z KGW i Koła Seniora oferowały bogaty zestaw z „kuchni kaszubskiej”.  Można było podziwiać i nabyć dzieła twórczyni ludowej Marii Szczygielskiej – malarki z Mrzezina. Nie obyło się bez „Wesołego Miasteczka”.
 
Z racji jubileuszowego występu sołtys Gnieżdżewa i OKSiT w Gminie Puck uhonorowali członków zespołu obrzędowego – działającego pod kierownictwem Jana Ellwarta - nagrodami rzeczowymi, okolicznościowym tortem  i … pokazem sztucznych ogni. 
 
Zgodnie z tradycją na zakończenie odbyła się zabawa ludowa na świeżym powietrzu do późnych godzin nocnych. 
 
Brunon Ceszke

źródło fot. oksitpuck.pl

 

 

 

 
Nordi.pl | wykonanie: StudioFX.biz
© 2018 Polwysep.pl | Kontakt