Półwysep Helski, Zatoka Pucka i Wybrzeże Gdańskie

← Nadmorskie Wiadomości

WIADOMOŚCI Z POLSKIEGO WYBRZEŻA - Półwysep Helski, Władysławowo, Puck, Trójmiasto i okolice
Kalendarz Imprez i WydarzeńPokoje Gościnne Zofia we WładysławowiePokoje Gościnne Monika we Władysławowie

Dzień Chleba i Miodu w Nadolu - 23 sierpnia

2015-08-21 Nadole, skansen „Zagroda Gburska i Rybacka”

Dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy oraz Wójt Gminy Gniewino Zapraszają do udziału w festynie dożynkowym „Dzień Chleba i Miodu”, który odbędzie się 23 sierpnia (niedziela) 2015 r. na terenie skansenu „Zagroda Gburska i Rybacka” w Nadolu w godzinach 11.00 -18.00

W programie m.in.

• Konkurs wieńców dożynkowych
• Wypiek i degustacja wiejskiego chleba oraz ciast
• Prezentacje dawnych sprzętów gospodarstwa domowego służących obróbce zboża oraz narzędzi pszczelarskich
• Zwyczaje związane z wypiekiem chleba
• Poczęstunek regionalny
• Kiermasz miodów i wyrobów pszczelarskich
• Występy muzyczne i kabaretowe

Gwiazda festynu:
Chór Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego pod dyrekcją Andrzeja Bożyma w repertuarze „Piosenek Starszych Panów”

Chór Kameralny Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego istnieje od 1994 r. (pod obecną nazwą od 1997 r.), starając się nawiązać do średniowiecznej tradycji collegium musicum – akademickiego stowarzyszenia muzycznego, otwartego dla wszystkich osób związanych z uniwersytetem. Śpiewa a cappella muzykę polską – dawną i współczesną, utwory europejskie z różnych epok, kolędy z całego świata; dobrze czuje się także w repertuarze wokalno-instrumentalnym (Bach, Haendel, Hasse, Charpentier, Purcell, Mozart, Fauré). Wizytówką zespołu są programy rozrywkowe w chóralnych aranżacjach Andrzeja Borzyma: Piosenki Starszych Panów, Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, oraz Kiedy mnie już nie będzie z piosenkami Agnieszki Osieckiej.

Chór występuje w Warszawie – na Uniwersytecie i nie tylko, bywa w całej Polsce, bierze udział w wielu ważnych imprezach muzycznych: Czwartkowe Spotkania Muzyczne w Filharmonii Narodowej, BACH 200 UW, Mazowsze w Koronie, Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Universitas Cantat w Poznaniu, Muzyka w Sandomierzu, Muzyka w zabytkach Chełmna. Dla Polskiego Radia wykonywał partię chóralną w przedstawieniach opery radiowej Macieja Małeckiego Balladyna w reżyserii Anny Seniuk. Występy telewizyjne to m.in. Piosenki Starszych Panów dla TVP 3 Regionalnej, udział w Koncercie Jubileuszowym z okazji 50-lecia Telewizji Polskiej czy też finałowy koncert XXX Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry. Spektakl muzyczny Śpiewnik Pana Wasowskiego, w którym Collegium Musicum występuje u boku Justyny Steczkowskiej i Wojciecha Malajkata, już od dwóch sezonów utrzymuje się na afiszu warszawskiego Teatru Syrena. Dyskografia chóru liczy 10 tytułów, w tym polskie i światowe prawykonania współczesnych utworów.

Zespół koncertował już w 14 krajach na 3 kontynentach, m.in. w Chile, Niemczech, Włoszech, Egipcie, Norwegii, na Litwie i Islandii, zaś w ostatnich latach w Macedonii (2012 – Festiwal Chóralny w Ochrydzie), Francji (2013 – Semaine Polonaise w Tuluzie) i Hiszpanii (2014 – Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny Canco Mediterrania w Lloret de Mar: trzy złote dyplomy i zwycięstwo w kategorii „muzyka popularna”). Dużą satysfakcję przynosi Collegium Musicum współpraca ze świetnymi orkiestrami – Polską Orkiestrą Radiową, Kukla Band, barokowymi zespołami Il Tempo, Concerto Polacco, Royal Baroque Ensemble – oraz znakomitymi muzykami wszelkich stylów i specjalności: Adolfo Tanzi, Cristian Carrasco, Agata Sapiecha, Marek Toporowski, Olga Pasiecznik, Krzysztof Herdzin, Justyna Steczkowska, Zygmunt Kukla, Lilianna Stawarz, Wojciech Rajski, Ewa Bem, Zbigniew Wodecki, Magda Umer, Grzegorz Turnau, Henryk Miśkiewicz i wielu innych.

Andrzej Borzym w 1981 roku uzyskał dyplom na Wydziale Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie dyrygowania prof. Henryka Wojnarowskiego. W latach 1981-84 pracował w macierzystej uczelni, a następnie w sezonie 1983/84 pełnił funkcję asystenta kierownika artystycznego Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie. Był dyrygentem chóru Cantio Polonica (1984-89), Chóru Akademickiego UW (1989-99), Chóru Filharmonii w Las Palmas de Gran Canaria (1996-98), zaś od 1994 roku prowadzi Chór Kameralny Collegium Musicum UW. Jako instrumentalista współpracował z wieloma warszawskimi teatrami, a także z artystami związanymi z nurtem piosenki poetyckiej i aktorskiej (Elżbieta Wojnowska, Magda Umer, Zbigniew Zamachowski). Jest pedagogiem, kompozytorem i aranżerem, uhonorowanym m.in. Nagrodą Ministra Kultury RP oraz Medalem Uniwersytetu Warszawskiego.

Obowiązują bilety wstępu do skansenu

źródło: muzeumpuck.pl

 
Nordi.pl | wykonanie: StudioFX.biz
© 2024 Polwysep.pl | Kontakt