Półwysep Helski, Zatoka Pucka i Wybrzeże Gdańskie

← Nadmorskie Wiadomości

WIADOMOŚCI Z POLSKIEGO WYBRZEŻA - Półwysep Helski, Władysławowo, Puck, Trójmiasto i okolice
Kalendarz Imprez i WydarzeńPokoje Gościnne Monika we WładysławowieSalon kosmetyczny Venus

XIX Festiwal Pieśni Kaszubskiej „Kaszeëbsczé tónë nad Môlim Mòrzã” Swarzewo’2018

2018-07-19 Swarzewo


Już po raz dziewiętnasty zabrzmiały „Kaszëbsczé tóne nad Môlim Môrza”. Impreza tradycyjnie odbyła się na skwerze przy Domu Kaszubskim w Swarzewie. Przy pięknej, słonecznej pogodzie zgromadziła się liczna rzesza publiczności. Festiwal był okazją nie tylko do integracji kaszubskiego środowiska artystycznego ale i do promocji kultury muzycznej Kaszub, jako że na widowni nie zabrakło sporej grupy turystów wypoczywających nad Bałtykiem. Wśród obecnych byli m.in. Tadeusz Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck i Anna Pomieczyńska – Przewodnicząca Rady Gminy Puck. Gości tradycyjnie przywitał dr Jan Dettlaff – dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck. Koncerty zespołów prowadziła… dwujęzycznie (język polski i kaszubski) Wiesława Roszman-Selin (OKSiT ). Na estradzie zaprezentowało się siedem zespołów:   „Bursztynki” z Mieroszyna, „Nasze Strone” z Prusewa,   „Sztrądowé Òste” z Żelistrzewa,  „Kaszubianki” z Władysławowa, „Kosakowianie” z Kosakowa, kapela „Plesta” Józefa Roszmana z Gnieżdżewa oraz gość specjalny imprezy chór „Harmonia” z Wejherowa. W ich wykonaniu można było usłyszeć  m.in.utwory patriotyczne, religijne, nostalgicznie opiewające piękno i duszę swojej Małej Ojczyzny. Zespoły uczestniczące w festiwalu prezentowały co najmniej jedną pieśń Maryjną w ramach kultu Matki Boskiej Swarzewskiej – Królowej Polskiego Morza u stóp której odbywają się corocznie koncerty. 

Na stoiskach można było podziwiać i nabyć dzieła twórców ludowych: Elżbiety Mirończuk – hafciarki z Pucka, Stefanii Jeszke – hafciarki z Mieroszyna, Moniki Witkowskiej – malarki z Pucka, Marii Szczygielskiej – malarki z Mrzezina, Marii Krause – malarki z Darzlubia oraz Henryka Lessnau – rogownika z Chałup. 

Jury w składzie: dr Danuta Dettlaff, dr Jan P. Dettlaff,  i Brunon Ceszke przyznało nagrodę Grand Prix „Bursztynowego Skowronka” za najciekawszą indywidualność artystyczną zespołowi „Bursztynki” z Mieroszyna, działającego pod kierownictwem Macieja Kleisy. Nagrodę z rąk władców Gminy Puck odebrał Edward Lieske – współzałożyciel i długoletni opiekun zespołu.  

Poczęstunek dla wszystkich wykonawców oraz gości,  przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich i Domu Kaszubskiego w Swarzewie.

Organizatorem Festiwalu był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck przy współpracy ze Sołectwem, Kołem Gospodyń Wiejskich, Ochotniczą Strażą Pożarną i Stowarzyszeniem „Turystyczne Swarzewo” ze Swarzewa.  

Brunon Ceszke
fot. oksitpuck.pl

 
Nordi.pl | wykonanie: StudioFX.biz
© 2019 Polwysep.pl | Kontakt