Półwysep Helski, Zatoka Pucka i Wybrzeże Gdańskie

← Nadmorskie Wiadomości

WIADOMOŚCI Z POLSKIEGO WYBRZEŻA - Półwysep Helski, Władysławowo, Puck, Trójmiasto i okolice
Kalendarz Imprez na Lato 2018 nad Polskim morzemSalon kosmetyczny Venus

Wyścigi na Święto Morza w Gdyni

2017-06-16 Gdynia

Regatowe emocje czekają żeglarzy w weekend 23-25 czerwca. W czasie Święta Morza w Gdyni odbędą się Puchary Marynarki Wojennej RP oraz Bieg Kaprów – Memoriał Generała Mariusza Zaruskiego.

23 maja w Gdyni rozpocznie się trzydniowe Święto Morza, w którym jak co roku nie zabraknie żeglarskich emocji. W piątek i sobotę na wodach Zatoki Gdańskiej odbędą się regaty o Puchary Marynarki Wojennej RP.

Spodziewamy się około dwudziestu jachtów – Puchary Marynarki Wojennej zaliczane są do Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski, więc cieszą się sporym zainteresowaniem – mówi Edward Kinas, komandor Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”.

W ubiegłym roku w grupie ORC zwyciężyły jachty „Polled 2” Jacka Chabowskiego (Jachtklub Stoczni Gdańskiej) i „Pallas” Jana Piernikarczyka (Jacht Klub Morski „Gryf” Gdynia), a w grupie WWMW – „Reda” Krzysztofa Paca (Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej).

Tegoroczne regaty zostaną otwarte w piątek, o 17, a godzinę później ruszy pierwszy wyścig. W sobotę o 18 w siedzibie Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica” odbędzie się spotkanie żeglarskie dla uczestników.

Z kolei Bieg Kaprów – Memoriał Generała Mariusza Zaruskiego – zacznie się w niedzielę 25 czerwca. Będzie to okazja nie tylko do pościgania się, ale również upamiętnienia jednego z ojców polskiego żeglarstwa.

Ponieważ obchodzimy Rok Zaruskiego, chcieliśmy go uczcić tymi regatami oraz podtrzymać pamięć o nim w naszym klubie – mówi Edward Kinas. – Jest to tym ważniejsze, że Mariusz Zaruski, zanim jeszcze założył Yacht Klub Polski, był związany z klubami wojskowymi.

W 2016 roku w tej imprezie w grupie ORC triumfował Jan Piernikarczyk na „Pallas”, a w grupie WWMW Jerzy Brezdeń na jachcie „Kapitan II”. Start zaplanowano na godzinę 10.

Uroczyste zakończenie obu regat odbędzie się w niedzielę o godzinie 16 przed siedzibą JKMW Kotwica.

Organizatorem regat jest Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica”, a współorganizatorami Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej, Pomorski Związek Żeglarski, Komisja Żeglarstwa Morskiego Polskiego Związku Żeglarskiego i Gdyńskie Centrum Sportu.

Tekst: Jedrzej Szerle

Foto: Fb/JKMW Kotwica

 
Nordi.pl | wykonanie: StudioFX.biz
© 2018 Polwysep.pl | Kontakt