Półwysep Helski, Zatoka Pucka i Wybrzeże Gdańskie

← Nadmorskie Wiadomości

WIADOMOŚCI Z POLSKIEGO WYBRZEŻA - Półwysep Helski, Władysławowo, Puck, Trójmiasto i okolice
Sylwester 2019/2020 nad morzemKalendarz Imprez i WydarzeńPokoje Gościnne Zofia we WładysławowiePokoje Gościnne Monika we Władysławowie

Wykopki jak za dawnych lat…

2018-09-10 Celbowo

Aby ocalić od zapomnienia dawne krajobrazy, dawne zwyczaje związane z wykopkami ziemniaczanymi Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck i Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka Oddział w Celbowie przy współpracy z Biurem Powiatowym Ośrodka Doradztwa Rolniczego zorganizowali wykopki w stylu „jak za dawnych lat”.

Celbowskie pola zaroiły się od kobiet ubrane w tradycyjne stroje wykopkowe, których atrybutem były chociażby chusty, fartuchy czy rzadko już używane watówki (ocieplane spodnie). Czterdzieści cztery kobiety z dwudziestu dwóch kół gospodyń wiejskich z hakami w ręku przystąpiło do rywalizacji o miano najlepszych, w akcji „kopania ziemniaków”.

Rolę wysypujących pełnili… sołtysi wsi lub inni przedstawiciele samorządów startujących KGW. Uczestnikom zmagań ziemniaczanych dopingowali m.in.: Tadeusz Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck, Anna Pomieczyńska – Przewodnicząca Rady Gminy Puck oraz Regina Kwidzińska – Przewodnicząca Rady Gminnej KGW. Dwie ostatnie, tak jak kiedyś bywało, przyszły na pole z podwieczorkiem w koszach.

Nie obyło się również bez tradycyjnego „kartofel-balu” w celbowskim klubie kultury. Oczywiście nie zabrakło placków ziemniaczanych i zbożowej kawy. Radosny ton wspólnego spotkania wokół powrotu do korzeni ojców, ubarwiała muzyka zespołu „Plesta” Józefa Roszmana. Oficjalne podsumowanie wykopek wraz z projekcją reportażu filmowego z akcji odbędzie się w sobotę (15 września) o godz.16,30 podczas „Dnia Ziemniaka” w Celbowie.

Brunon Ceszke

fot. Piotr Kropidłowski | kaszuby24.pl

 
Nordi.pl | wykonanie: StudioFX.biz
© 2019 Polwysep.pl | Kontakt