Półwysep Helski, Zatoka Pucka i Wybrzeże Gdańskie

← Nadmorskie Wiadomości

WIADOMOŚCI Z POLSKIEGO WYBRZEŻA - Półwysep Helski, Władysławowo, Puck, Trójmiasto i okolice
Kalendarz Imprez i WydarzeńPokoje Gościnne Zofia we WładysławowiePokoje Gościnne Monika we Władysławowie

Obchody 10-lecia Północnokaszubskiej Lokalnej Grupy Rybackiej

2019-11-25 Władysławowo

We Władysławowie odbyły się obchody 10-lecia istnienia Stowarzyszenia Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka. Jednostka zajmuje się przekazywaniem środków unijnych pochodzących z Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze oraz z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Uroczysty jubileusz Stowarzyszenia Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka odbył się w piątek 15 listopada. W obchodach udział wzięli członkowie Stowarzyszenia, ale także wielu lokalnych samorządowców i polityków. W jubileuszu udział wzięli m.in. wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Zarudzki, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Starosta Powiatu Puckiego Jarosław Białk, Burmistrz Miasta Puck Hanna Pruchniewska, Wójt Gminy Kosakowo Marcin Majek, Wójt Gminy Krokowa Adam Śliwicki, Burmistrz Miasta Jastarnia Tyberiusz Narkowicz oraz Wójt Gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk.

Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka to stowarzyszenie, które od dziesięciu lat zajmuje się rozdysponowaniem środków unijnych. Dzięki nim na terenie powiatu puckiego i okolic szczególnie dba się o dziedzictwo kaszubskie i rybackie. Środki te przyczyniły się do powstania nowych miejsc pracy oraz nowoczesnej infrastruktury.

-Po tych 10 latach widać, jakie znaczące zmiany na waszych terenach nastąpiły. Dla mnie nie ma większej satysfakcji niż dzisiejsze spotkanie i obserwowanie efektów waszej pracy. Gratuluję, naprawdę warto było podjąć te działania i warto je rozwijać. – podkreślał wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Zarudzki.

W Gminie Puck wiele kluczowych inwestycji udało się zrealizować, dzięki wsparciu z Północnokaszubskiej Lokalnej Grupy Rybackiej. Z pozyskanych środków powstały m.in.: Osada Łowców Fok, ścieżka rowerowa Gnieżdżewo – Swarzewo, zagospodarowanie stawu i otoczenia w Gnieżdżewie, plac zabaw w Połczynie, zagospodarowanie stawu w Połchowie. Trwa kolejna inwestycja tym razem w Osłoninie polegająca na budowie budynku na potrzeby kulturalne i turystyczne.

 -Zrealizowaliśmy kilka kluczowych zadań inwestycyjnych. Są to inwestycje warte kilka milionów złotych – zauważa Wójt Gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk. – Lokalna Grupa Rybacka wspierała nasze działania, ale również przedsięwzięcia skierowane do osób związanych z rybołówstwem czy wypoczynkiem. Jednym z większych elementów inwestycyjnych jest Średniowieczna Osada w Sławutowie, a także zadania związane z przetwórstwem rybnym. Wielkie podziękowania dla prezesa i całego zarządu – ludzi, którzy swoją pracą przyczynili się do tak wspaniałych efektów.

Przedstawiciele Lokalnej Grupy Rybackiej zapowiadają kontynuację swoich działań.

-Dziś widzimy, że warto razem działać i współpracować, jako sektor przedsiębiorców, sektor publiczny i stowarzyszenie. Przed powiatem puckim stają kolejne wyzwania: jesteśmy powiatem rybackim, gdzie rybołówstwo przez wiele lat dominowało. To wyzwanie dla młodych, aby rozwijać ten obszar i kontynuować rybackie tradycje.

Podczas uroczystości nie zabrakło odniesień do sytuacji rybaków, którzy są jednymi z podmiotów i zainteresowań stowarzyszenia.

Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy mamy te same poglądy dotyczące członkostwa w Unii Europejskiej. Wielkie obawy dotyczące wejścia do Unii Europejskiej mieli rybacy, którzy zostali obłożeni różnorodnymi limitami. Pytania o przyszłość rybaków są nadal aktualne. Trzeba zastanowić się, jak się przystosować do obecnych warunków – mówił podczas gali Mieczysław Struk.

-Na kolejne lata planujemy dalszą współpracę, z sektorem publicznym i prywatnym. Wspólna praca to podstawa udanego sukcesu – mówił  Prezes Zarządu Zbigniew Chmaruk. –Nie jestem w stanie wymienić najważniejszej inwestycji na terenie powiatu puckiego. Udało się zrealizować wiele wspaniałych i kluczowych inwestycji w regionie: Promenada w Helu, Promenada w Mechelinkach, Osada Łowców Fok, czy Osada w Sławutowie. Oprócz inwestycji w infrastrukturę angażujemy się w problematykę społeczną. Rozpoczynamy działania w zakresie polityki senioralnej, bezdomności.

 
Nordi.pl | wykonanie: StudioFX.biz
© 2021 Polwysep.pl | Kontakt