Półwysep Helski, Zatoka Pucka i Wybrzeże Gdańskie

← Nadmorskie Wiadomości

WIADOMOŚCI Z POLSKIEGO WYBRZEŻA - Półwysep Helski, Władysławowo, Puck, Trójmiasto i okolice
Kalendarz Imprez i WydarzeńPokoje Gościnne Monika we WładysławowiePokoje Gościnne Zofia we Władysławowie

Można się zgłaszać na V Żeglarską Konferencję Bezpieczeństwa

2019-01-22 Gdynia

Piąta edycja reaktywowanej po latach przez Pomorski Związek Żeglarski Żeglarskiej Konferencji Bezpieczeństwa odbędzie się w Gdyni 16 marca. Zapraszamy wszystkich żeglarzy.

Bezpieczeństwo było, jest i będzie jednym z najważniejszych aspektów żeglarstwa – mówił w ub. roku witając blisko 200 uczestników konferencji prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

W trosce o to co najważniejsze, zorganizowane zostanie również tegoroczne spotkanie. Toczyć się będzie pod hasłem „Studia przypadków”. Ośmiu prelegentów, wybitnych fachowców w swoich dziedzinach opowie o konkretnych wydarzeniach, zjawiskach, problemach. Pokażą wypadki, przybliżą tragedie, wskażą błędy i przykłady pozytywne.

Ryszard Leszczyński jest absolwentem Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni i Uniwersytetu Gdańskiego, starszym oficerem mechanikiem okrętowym, wieloletnim pracownikiem Polskich Linii Oceanicznych, autorem trzytomowej pracy „Tragedie rybackiego morza”, a także czterotomowego studium „Ginące frachtowce”. Zastępca delegata ministra przy Odwoławczej Izbie Morskiej w Gdyni.

Omówi katastrofy i wypadki morskie statków łowczych rybołówstwa morskiego, floty transportowej, floty pomocniczej PMH oraz jednostek obcych bander, na których zatrudnieni byli polscy oficerowie i marynarze.

Aleksander Gosk to wicedyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, współpracownik Działu Armatorskiego Uniwersytetu Morskiego. Publicysta morski, propagator historii, tradycji i edukacji morskiej, koordynator projektu „Rejs Roku – Srebrny Sekstant”.

Jego wystąpienie poświęcone zostanie kilku wybranym, tragicznie zakończonym, „bezpowrotnym rejsom” polskich jachtów.

Witold Kuczorski, sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku w stanie spoczynku, w latach 1990-2009 pracował w Izbie Morskiej i Odwoławczej Izbie Morskiej w Gdyni kierując pracami składów orzekających m.in. w sprawach: katastrofy promu „Jan Heweliusz”, zatonięcia jachtu „Bieszczady” czy wypadku „Daru Młodzieży” w Alesund.

Jego prezentacja dotyczyć będzie problematyki wypadków jachtów i będących na ich pokładach żeglarzy przez pryzmat współdziałania żeglarzy z prowadzonym jachtem, w warunkach niebezpieczeństw generowanych podczas żeglugi morskiej. Dużo uwagi poświęci zagadnieniu udziału tzw. „czynnika ludzkiego” w zaistniałych wypadkach.

Kpt. mar. rez. Mirosław Orzeszek jest oficerem Marynarki Wojennej RP. Ratownikiem pokładowym, instruktorem spadochronowym, ekspertem z dziedziny ratownictwa lotniczego i morskiego, nurkiem ratownictwa morskiego, wykładowcą Szkoły Morskiej w Gdyni, a także biegłym rzeczoznawcą wypadków morskich i lotniczych. Na pokładzie śmigłowców ratowniczych SAR wylatał łącznie ponad cztery tysiące godzin, brał udział w ponad 48 akcjach ratowniczych nad morzem.

Podczas wystąpienia określi istotne czynniki pomocy żeglarzom będącym w potrzebie. Często udzielają jej inne jednostki pływające, ale równie często w akcjach ratowania życia na morzu wykorzystywane są śmigłowce.

Roman Paszke, kapitan jachtowy, regatowiec, nawigator, skipper, budowniczy jachtów, wykładowca i instruktor. Jest aktywnym żeglarzem morskim od lat 70. Przepłynął załogowo i samotnie ok. 200 tys. Mm w rejsach, regatach oraz podczas żeglarskich rekordów na wszystkich oceanach świata. Zwycięzca i uczestnik wielu międzynarodowych regat.

Omówi przygotowanie do regat jachtu i załogi. Opowie na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przed zawodami i w czasie wyścigu. Przeanalizuje zagadnienie na przykładach regat Fastnet (szczególnie Fastnet ‘79), Channel Race, The Race, kilku Long Offshore i mistrzostw świata jachtów morskich.

Radosław Kowalczyk, kapitan jachtowy i motorowodny, jest najbardziej doświadczonym żeglarzem klasy Mini w Polsce. Uczestnik wielu regat na wodach Zatoki Biskajskiej, Morza Irlandzkiego i Oceanu Atlantyckiego, o łącznym doświadczeniu ponad 14 000 Mm, w większości w żegludze samotnej. Dwukrotny uczestnik Mini Transat, czterokrotny regat Fastnet.

Na przykładzie osobistych startów i akcji ratunkowej w regatach Mini Transat, powie skąd czerpać wiedzę i doświadczenie, omówi działania żeglarza dla podniesienia bezpieczeństwa żeglugi, a także współpracę służb i ludzi morza.

Teresa Dembowska-Siedlecka, starszy oficer portu w Kapitanacie Portu Gdańsk. Ukończyła Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, Wydział Transportu Morskiego – kierunek – Nawigacja Morska.

Omówi m.in. przepisy dotyczące warunków, które jacht rekreacyjny i komercyjny powinien spełnić, aby mógł wyjść z portu i przepisy dotyczące warunków  bezpieczeństwa, które taka jednostka powinna spełnić podczas uprawiania żeglugi na wodach morskich.

Szymon Kuczyński to żeglarz, głównie samotnik.  Pomysłodawca i główny organizator projektu Zew Oceanu. Z sukcesami startuje w regatach morskich. Dwukrotnie samotnie opłynął świat (za drugim razem non stop) na małym jachcie „Atlantic Puffin”.

Zajmie się odpowiedzią na pytanie – czy wielkość jachtu ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i skuteczność żeglugi? Opowie o regatowym podejściu do żeglowania i przygotowania jachtu, o niedocenionej roli załogi, a także o kondycji, przygotowaniu merytorycznym, wytrzymałości fizycznej i psychicznej.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Zgłoszenia na email:ilona.miluszewska@pozz.org.pl przyjmujemy do 28 lutego 2019 r. Prosimy o podanie imienia, nazwiska, przynależności klubowej, miasta, adresu e-mail i numeru telefonu.

Spotkanie odbędzie się w sobotę 16 marca, w sali koncertowej Portu Gdynia, przy ul. Rotterdamskiej 9.

Organizatorem konferencji jest Pomorski Związek Żeglarski. Odbędzie się ona pod honorowym patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.

Patronat medialny nad konferencją objęli: Radio Gdańsk, Żagle, Trójmiasto.pl, Oficyna Morska i Żeglarski.info.

Tekst: Ilona Miluszewska

(Foto z konferencji 2018: Tadeusz Lademann)

V Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa: Studia przypadków 
Prelegenci 

Ryszard Leszczyński 
Absolwent Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni (1967) i Uniwersytetu Gdańskiego (1979), starszy oficer mechanik okrętowy, wieloletni pracownik Polskich Linii Oceanicznych, pracujący na statkach PMH i jednostkach bandery Wysp Bahama, Panamy i Liberii. Marynista, publicysta morski, laureat nagród i wyróżnień, uhonorowany m.in. za „Reportaże z rejsów” w III Konkursie Literackim im. Józefa Conrada w 1987 roku. Ostatnie kilkanaście lat poświęcił dwóm monografiom. Trzytomowej pracy zatytułowanej „Tragedie rybackiego morza”, a także czterotomowemu studium „Ginące frachtowce”. 

W maju 2014 roku, w uznaniu pisarskich dokonań został Honorowym Członkiem Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, a w październiku 2016 - Honorowym Członkiem Polskiego Towarzystwa Nautologicznego. W grudniu 2017 roku decyzją ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej powołany na stanowisko zastępcy delegata ministra przy Odwoławczej Izbie Morskiej w Gdyni.  

Aleksander Gosk 
Wicedyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, współpracownik Działu Armatorskiego Uniwersytetu Morskiego. Publicysta morski, propagator historii, tradycji, edukacji morskiej, działacz społeczny, animator i uczestnik wielu projektów promujących wychowanie morskie ,m.in. „Legenda Morska Gdyni”. Koordynator projektu „Rejs Roku – Srebrny Sekstant”, od blisko 50 lat przyznającego najwyższe trofea w polskim żeglarstwie morskim. 

Sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku w stanie spoczynku. W latach 1990-2009 pracował w Izbie Morskiej i Odwoławczej Izbie Morskiej w Gdyni kierując pracami składów orzekających m.in. w sprawach: katastrofy „Jana Heweliusza”, zatonięcia jachtu „Bieszczady”, czy wypadku „Daru Młodzieży” w Alesund. Obecnie jest wiceprzewodniczącym Polskiego Towarzystwa Nautologicznego i przewodniczącym Rady Konsultacyjnej Stowarzyszeń Morskich. Od 2017 r. członek Komisji Żeglarstwa Morskiego Polskiego Związku Żeglarskiego. 

Kpt. mar. rez. Mirosław Orzeszek 
Oficer Marynarki Wojennej RP. Ratownik pokładowy, instruktor spadochronowy, ekspert z dziedziny ratownictwa lotniczego i morskiego, nurek ratownictwa morskiego, wykładowca Szkoły Morskiej w Gdyni. Biegły rzeczoznawca wypadków morskich i lotniczych.  

Zaczynał służbę w Siłach Specjalnych Marynarki Wojennej, następnie w Gdyńskiej Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej na stanowisku szefa Służby Ratownictwa Lotniczego i Morskiego. W służbie ratownictwa morskiego na pokładzie śmigłowców ratowniczych SAR wylatał łącznie ponad cztery tysiące godzin, szkoląc się i ratując ludzi z morza. Brał udział w ponad 48 akcjach ratowniczych nad morzem, w tym w m.in. podczas ratowania „Jana Heweliusza”, jachtu „Kmicic”, pogłębiarki „Rozgwiazda”, kajakarzy na jeziorze Łebsko, a także podczas powodzi 1997 roku. 

Za spektakularne akcje ratownicze dwukrotnie odznaczony przez prezydentów RP „Krzyżem za Dzielność” oraz innymi odznaczeniami państwowymi. Autor instrukcji i metodyk szkolenia ratowników i procedur przetrwania w sytuacjach zagrożenia życia na morzu.

Roman Paszke 
Kapitan jachtowy, regatowiec, nawigator, skipper, żeglarz, budowniczy jachtów, wykładowca i instruktor. Aktywny żeglarz morski od lat 70. Przepłynął załogowo i samotnie ok. 200 tys. Mm w rejsach, regatach oraz podczas żeglarskich rekordów na wszystkich oceanach świata. Zwycięzca i uczestnik wielu międzynarodowych regat: m.in.: Kieler Woche, Sardynia Cup, Rolex Cup, Copa del Rey, Fastnet Race, Channel Race, Champagne Mumm Cup, Round Island Race, Nord See Woche, 
Royal Air Force Cup, Schevenningen Spa Cup, Berthon Cup, Red Funnel Regata, Easter Cup Solent, Bit Cup, Maior Regatta, Herbst Regatta Flensburg, Helgoland Acht Cup. 

Czterokrotny mistrz Polski w klasach morskich (skipper), trzykrotny wicemistrz Polski w klasach morskich (skipper), dwukrotny wicemistrz Polski w klasie olimpijskiej Tornado (sternik), dwukrotny zdobywca Nagrody Głównej Rejs Roku I Srebrny Sekstant (1997, 2001). Członek klubów żeglarskich: Polskiego Klubu Morskiego w Gdańsku, Jacht Klubu Polskiego w Gdyni, Jacht Klubu „Tramp” w Mielnie, Jacht Klubu Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Royal Ocean Racing Club w Londynie i innych. 

W 2001 r. wg rankingu magazynu żeglarskiego Seahorse został żeglarzem miesiąca. A w 2016 r. podczas Pomorskiej Gali Żeglarskiej Pomorskiego Związku Żeglarskiego otrzymał tytuł Pomorskiego Żeglarza 50-lecia. 

Radosław Kowalczyk 
Kapitan jachtowy i motorowodny. Najbardziej doświadczony żeglarz klasy Mini w Polsce. Propagator, trener i mentor kolejnego pokolenia żeglarzy oceanicznych. Uczestnik wielu regat na wodach Zatoki Biskajskiej, Morza Irlandzkiego i Oceanu Atlantyckiego, o łącznym doświadczeniu ponad 14 000 Mm, w większości w żegludze samotnej. Dwukrotny uczestnik Mini Transat, czterokrotny regat Fastnet. Uczestnik akcji ratunkowej i skutecznej ewakuacji z pokładu tonącego jachtu na Oceanie Atlantyckim. 

Członek Zarządu Klubu Żeglarzy Samotników w Szczecinie i członek Yacht Klubu Polski w Szczecinie. Współzałożyciel OceanTEAM i współorganizator Wielkiej Żeglarskiej Bitwy o Gotland. Członek Klubów Żeglarskich we Francji: Douarnenez i La Trinite Sur Mer oraz Francuskiej Federacji Żeglarskiej FFVoil. 

Za osiągnięcia żeglarskie uhonorowany m.in. dwukrotnym tytułem Szczeciński Żeglarz Roku 2011  i 2015, w Gdańsku wyróżnieniem honorowym Rejs Roku 2011. Wyróżniony medalem „70 lat Żeglarstwa Polskiego na Pomorzu Zachodnim”.  

Teresa Dembowska-Siedlecka 
Starszy oficer portu w Kapitanacie Portu Gdańsk. Urodzona w Gdańsku, ukończyła Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, Wydział Transportu Morskiego, kierunek – Nawigacja Morska. Pracowała na stanowiskach oficerskich w Polskich Liniach Oceanicznych, Polskiej Żegludze Bałtyckiej, Stephenson Clark i wreszcie w Urzędzie Morskim w Gdyni na stanowisku starszego oficera portu. 

Zawodowo interesuje się sprawami rozwoju floty polskiej, światowego transportu morskiego, przyszłością zawodu marynarza w aspekcie wprowadzania do transportu morskiego pierwszych statków bezzałogowych, energią odnawialną w aspekcie ochrony środowiska ziemskiego. Nigdy nie uprawiała żeglarstwa. 

Szymon Kuczyński 
Żeglarz, głównie samotnik. Pomysłodawca i główny organizator projektu Zew Oceanu, w ramach którego realizuje wyprawy żeglarskie małymi jachtami. Wszystkie wykonane zostały w 100 proc., w zakładanym czasie oraz budżecie. Z sukcesami startuje w regatach morskich. Dwukrotnie samotnie opłynął świat na małym jachcie „Atlantic Puffin” (6,36 m dł.). Za drugim razem zrobił to non stop, wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn, bez wsparcia z zewnątrz. 

V Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa: Studia przypadków  
Program  

Termin: sobota, 16 marca 2019 r.  
Miejsce: sala koncertowa Portu Gdynia, Gdynia, ul. Rotterdamska 9 
Organizator: Pomorski Związek Żeglarski 
 
09.30-09.55 – rejestracja uczestników 

10.00 – otwarcie konferencji 
10.15-10.40 – Ryszard Leszczyński: Największe, najbardziej spektakularne katastrofy i wypadki morskie statków powojennego siedemdziesięciolecia 

dyskusja: 10.40-10.50 

10.55-11.15 – Aleksander Gosk: 70 lat po zatonięciu „Pośwista” – wybrane tragiczne epizody w polskim żeglarstwie. 

dyskusja: 11.15-11.25  

11.25- 11.40 - przerwa na kawę 

11.45-12.15 – Witold Kuczorski: Typowe wypadki morskie  

dyskusja: 12.15-12.25 

12.30-13.00 – Mirosław Orzeszek: Regularne szkolenia żeglarzy, a skuteczność pomocy z lądu, morza i powietrza 

dyskusja: 13.00-13.10 

13.10-13.55 – przerwa na lunch 

14.00-14.35 – Roman Paszke: Przygotowanie do regat oceanicznych pod kątem bezpieczeństwa 

dyskusja: 14.35-14.45 

14.50-15.25 – Radosław Kowalczyk: Kompleksowy system zapewnienia bezpieczeństwa żeglarza we francuskich regatach oceanicznych 

dyskusja: 15.25-15.35 

15.35 - 15.50 - przerwa na kawę 

15.55-16.25 – Teresa Siedlecka: Bezpieczeństwo żeglugi  jachtów na akwenie portu Gdańsk 
dyskusja: 16.25-16.35 

16.40-17.10 - Szymon Kuczyński: Jak bezpiecznie dwukrotnie samotnie opłynąć świat   
dyskusja: 17.10-17.20 

17.20 – zakończenie konferencji 

 
Nordi.pl | wykonanie: StudioFX.biz
© 2019 Polwysep.pl | Kontakt