Półwysep Helski, Zatoka Pucka i Wybrzeże Gdańskie

← Nadmorskie Wiadomości

WIADOMOŚCI Z POLSKIEGO WYBRZEŻA - Półwysep Helski, Władysławowo, Puck, Trójmiasto i okolice
Kalendarz Imprez na Lato 2018 nad Polskim morzemSalon kosmetyczny Venus

Kaszubskie Tony nad Małym Morzem - Swarzewo 2017

2017-07-11 Swarzewo

XVIII FESTIWAL PIEŚNI KASZUBSKICH
„Kaszeëbsczé tónë nad Môlim Mòrzã”
Swarzewo’2017

Dnia 09 lipca 2017 roku na skwerze przed Domem Kaszubskim w Swarzewie odbył się XVIII FESTIWAL PIEŚNI KASZUBSKICH „Kaszëbsczé tóne nad Môlim Môrza”.

Organizatorem Festiwalu był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck przy współpracy ze Sołectwem, Kołem Gospodyń Wiejskich, Ochotniczą Strażą Pożarną i Stowarzyszeniem „Turystyczne Swarzewo” ze Swarzewa. Celem Festiwalu była promocja kultury kaszubskiej oraz integracja kaszubskiego środowiska artystycznego.

Uczestników imprezy powitał dr Jan P. Dettlaff -dyrektor OKSiT. Koncerty zespołów prowadziła Wiesława Roszman-Selin – OKSiT wraz ze swoją córeczką Helenką. Występy odbywały się w sprzyjającej pogodzie. Toteż frekwencja publiczności znakomita. Na plac przy Domu Kaszubskim przybyli nie tylko mieszkańcy Swarzewa i okolic ale również turyści wypoczywający na terenie naszej gminy. Wśród obecnych była m.in.: Anna Pomieczyńska – Przewodnicząca Rady Gminy Puck. Podobnie jak w latach poprzednich, założeniem imprezy było, aby zespoły uczestniczące w festiwalu w swoim repertuarze miały co najmniej jedną pieśń Maryjną w ramach kultu Matki Boskiej Swarzewskiej – Królowej Polskiego Morza.. Ponadto śpiewano zarówno utwory tradycyjne jak i współczesne. Można było usłyszeć m.in. pieśni do słów: …Anny Pomieczyńskiej czy Jerzego Łyska – szefa artystycznego zespołu „Nasze Strone” z Prusewa. Natomiast wśród melodii popularnością cieszyły się utwory muzyczne Teresy Mudlaff – akordeonistki zespołu „Sztrądowé Òste” z Żelistrzewa.

Na estradzie zaprezentowało się sześć zespołów: „Bursztynki” z Mieroszyna, „Nasze Strone” z Prusewa, „Sztrądowé Òste” z Żelistrzewa, „Kaszubianki” z Władysławowa, „Redzanie” z Redy oraz gość specjalny imprezy chór „Harmonia” z Wejherowa. W jego wykonaniu usłyszeć można było utwory patriotyczne, maryjne a także nostalgicznie ciągnące do lat młodości, typu: „Piosenka nie da ci zapomnieć…” czy „Jak za dawnych lat…”.

W czasie trwania imprezy ze swoimi wyrobami obecni byli twórcy ludowi: Elżbieta Mirończuk – hafciarka z Pucka, Stefania Jeszke – hafciarka z Mieroszyna, Monika Witkowska – malarka z Pucka, Malarka Szczygielska – malarka z Mrzezina oraz Henryk Lessnau – rogownik z Chałup.

Na pamiątkę „swarzewskiego spotkania” każdy zespół biorący udział w Festiwalu otrzymał okazały dyplom oraz rzeźbę autorstwa Mirosława Niemczyka.

Jury w składzie: dr Danuta Dettlaff, dr Jan P. Dettlaff, Wojciech Czerwiński i Brunon Ceszke przyznało nagrodę Grand Prix „Bursztynowego Skowronka” za najciekawszą indywidualność artystyczną zespołowi „Kaszubianki” z Władysławowa.

Poczęstunek dla wszystkich wykonawców oraz gości, przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich i Domu Kaszubskiego w Swarzewie.

Brunon Ceszke

źródło www.kaszuby24.pl

 

 
Nordi.pl | wykonanie: StudioFX.biz
© 2018 Polwysep.pl | Kontakt