Półwysep Helski, Zatoka Pucka i Wybrzeże Gdańskie

← Nadmorskie Wiadomości

WIADOMOŚCI Z POLSKIEGO WYBRZEŻA - Półwysep Helski, Władysławowo, Puck, Trójmiasto i okolice
Kalendarz Imprez na Lato 2018 nad Polskim morzemSalon kosmetyczny Venus

Dożynki Kaszubskie Gminy Puck - Żelistrzewo 2017

2017-09-01 Żelistrzewo

Dnia 27 sierpnia 2017 roku od godz. 12,30 w Żelistrzewie odbyły się Dożynki Kaszubskie Gminy Puck z udziałem 21 delegacji sołeckich z wieńcami dożynkowymi.

Brudzewo, Celbowo, Darzlubie, Domatowo, Domatówko, Gnieżdżewo, Łebcz, Mieroszyno,\Mrzezino, Osłonino, Połchowo, Połczyno, Rekowo Górne, Sławutowo, Smolno, Starzyno, Starzyński Dwór, Strzelno, Werblinia, Zdrada, Żelistrzewo

Organizatorem imprezy byli: Wójt Gminy Puck i Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck. Gospodarzem sołectwo Żelistrzewo.

Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. :Kazimierz Plocke – poseł na Sejm RP, członek Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Zenon Bistram – Prezes Pomorskiej Izby Rolniczej, Jarosław Białk – Starosta Pucki. Na widowni zasiedli również radni powiatowi, radni Gminy Puck, sołtysi Gminy Puck, przedstawicielki KGW i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, dyrektorzy szkół, animatorzy kultury, przedstawiciele firm współpracujących z samorządem gminnym.

Na okoliczność dożynek, mieszkańcy Żelistrzewa przepięknie udekorowali swoją wieś. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. odprawioną przez proboszcza Romana Rycherta w miejscowym kościele pw. „Najświętszego Serca Pana Jezusa”.

W homilii ksiądz zwrócił uwagę na trudne warunki prac żniwnych, konieczność szacunku dla rolnika i chleba. Po mszy św. korowód dożynkowy wyruszył w kierunku stadionu gminnego. Na czele kroczyła Orkiestra Dęta ze Strzelna, zespoły folklorystyczne „Bursztynki” z Mieroszyna i „Redzanie” z Redy, delegacje sołeckie z wieńcami, na bryczkach jechali m.in.: starostowie dożynek z tradycyjnym bochnem chleba, Wójt Gminy Puck oraz poseł na Sejm RP. Kolumnę zamykała drużyna Dzik-Team, miłośnicy starych traktorów, maszyn i sprzętu rolniczego z Żelistrzewa.

Podczas wejścia na boisko konferansjer imprezy Brunon Ceszke zaprezentował uczestniczące w dożynkach sołectwa. Przy hymnie kaszubskim Tadeusz Puszkarczuk (Wójt) oraz Anna Pomieczyńska (Przewodnicząca Rady Gminy) wciągnęli uroczyście na maszt wieniec dożynkowy. W tym czasie wypuszczono na znak pokoju, około 150 gołębi od członków Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych O/ w Pucku.

Następnie starostowie dożynek: Maria i Adam Stynowie (rolnicy z Żelistrzewa) przekazali włodarzowi gminy symboliczny chleb z tegorocznych zbiorów. Wójt podziękował starostom a także rolnikom gminy za ich trud, po to, ażeby na naszych stołach nie zabrakło chleba.

Oficjalnego powitania zebranych uczestników dokonała Anna Pomieczyńska – Przewodnicząca Rady Gminy Puck.

Zgodnie z tradycją, włodarze gminy oraz poseł – podzielili się chlebem ze społeczeństwem.

Po odegraniu hymnu chłopskiego „Rota”, poseł Kazimierz Plocke oraz Wójt Gminy Tadeusz Puszkarczuk wręczył honorową odznakę „Zasłużony dla Rolnictwa” Adamowi Styn (rolnikowi z Żelistrzewa) i Danielowi Zaczek (rolnikowi z Werblini).

Wójt Gminy Puck wręczył nagrody w konkursie „Piękna Wieś 2017” (w Gminie Puck)

Kategoria „Wieś”

I miejsce: sołectwo Starzyński Dwór

II miejsce: sołectwo Żelistrzewo

III miejsce: sołectwo Gnieżdżewo

Kategoria Zagroda

I miejsce: Roman Korthals (Błądzikowo)

II miejsce: Franciszek Radtke (Żelistrzewo)

III miejsce: Krzysztof Radtke (Starzyński Dwór)

Tradycyjnie odbył się konkurs na „najpiękniejsze wieńce dożynkowe”.

Komisja w składzie: Piotr Hałuszczak, Iza Brylowska, Joanna Dopke, Edward Lieske przyznała:

I miejsce: Rekowo Górne

II miejsce: Połchowo

III miejsce: Brudzewo

IV miejsce: Darzlubie

V miejsce: Celbowo

VI miejsce: Mieroszyno

VII miejsce: Łebcz

VIII miejsce: Sławutowo

Ze względu na ulewę i burzę nie przeprowadzono kolejnych konkursów dożynkowych: wiązanie snopków, młócenie cepem i rzut kamieniem stolemowym. Tradycyjny Turniej Dożynkowy Sołectw Gminy Puck zatem nie miał miejsca.

Wójt Gminy Puck (za wieńce gminne) przyznał następujące nagrody finansowe:

I nagroda: 600 zł, II nagroda: 500 zł, III nagroda: 400 zł, IV-VI nagroda: 350 zł, pozostałe wieńce: 300 zł. Trzem najlepszym sołectwom pamiątkowe puchary zostaną wręczone podczas Dnia Ziemniaka w Celbowie 17 września br.

W części artystycznej wystąpiły „Bursztynki” pod kierownictwem Macieja Kleisy i częściowo „Redzanie” pod kierownictwem Edmunda Lewańczyka. Fatalna pogoda nie pozwoliła jednak tym ostatnim ukazania w całości możliwości.

W części wieczornej wystąpił zespół „Nagła zmiana klimatu” z Chojnic.

Gwiazdą imprezy był zespół „De Mono” z Andrzejem Krzywym.

W imieniu organizatorów, oficjalnego zakończenia imprezy dokonała Wiesława Roszman-Selin (konferansjer, przedstawicielka OKSiT w Gminie Puck)

Dożynkom towarzyszyły m.in. stoiska: twórców ludowych, „Wesołe Miasteczko”, strzelnica, swojskie wyroby spożywcze, kawiarenka, kuchnia regionalna kół gospodyń wiejskich z Żelistrzewa, Osłonina, Smolna, Połchowa i Rekowa Górnego. Nie obyło się bez pokazu wypieku dawnych wafli. Była również szeroka gama oferty w tym nie zabrakło nawet grillowanego oscypka z żurawiną. Wszyscy uczestnicy dożynek mieli możliwość skorzystania z grochówki i bigosu przygotowanych przez organizatorów.

Na stoiskach promocyjnym obecny był Bank Spółdzielczy Puck i Północno-Kaszubska Lokalna Grupa Rybacka Władysławo. Atrakcją imprezy była wystawa starych ciągników, maszyn i sprzętu rolniczego przygotowana przez drużynę Dzik-Team z Żelistrzewa. Sprawność ich użycia sprawdził nawet Wójt Gminy przepuszczając przez młócarnię… trzy snopki.

tekst: Brunon Ceszke

fot. gmina.puck.pl

 
Nordi.pl | wykonanie: StudioFX.biz
© 2018 Polwysep.pl | Kontakt